člen kontrolního výboru Júsuf Traore

 

Můj životopis naleznete zde

Šíření nenávisti nikomu nepomůže, 15.11.2015

Současná situace Evropy jako celku rozhodně není jednoduchá. Na rozdíl ovšem od předchozích mnoha let se nepotýkáme s nedostatkem informací, ale s takovým množstvím informací, které nemáme šanci do detailu zkoumat a mnohdy je přijímáme jako fakt v jejich surové podobě.

Domnívám se, že nemá smysl na tomto místě polemizovat o míře hrůzy, která byla 13.11.2015 spáchána v Paříži (ale samozřejmě nejen tam) stoupenci IS nebo o správném či nesprávném rozhodnutí přijetí určitého počtu emigrantů (byť samotné toto slovo je trochu zavádějící). Řešení této otázky leží na hrbu vrcholných politiků, kteří by se měli snažit vyřešit příčinu a nikoli hasit ex post důsledky.

Myslím, že role nás všech ostatních je naprosto odlišná, ale neméně podstatná. Více než kdy jindy v posledních letech bychom se měli vyvarovat prázdných silných slov, která vůbec nic nevyřeší. Jediné čemu pomohou, je šíření další nenávisti, která otevírá cestu k moci novopečeným politickým demagogům a pseudopolitikům, kteří náš vlastní strach umě obrací proti nám samým pod rouškou nabídky jednoduchého řešení.

Za několik málo dní tomu bude 26 let, co občané Československa dokázali, bez jediného výstřelu, věc ve světě téměř nevídanou. Každým dalším nenávistným příspěvkem teď ale jen pomáháme tomu, proti čemu se snažíme bojovat.

Evropu opravdu nespasí zbraň pod polštářem každého „uvědomělého“ otce, ani volání po odsunu lidí s jinou vírou. Tuto cestu Evropa v nedávné historii zažila a pro nikoho to dobře nedopadlo…   

 

 

Všemocné a kruté báby ze sociálky, 5.2.2015

V posledních několika týdnech nabídly sociální sítě a nejrůznější diskuse tisíce příspěvků, jejichž autoři volají po tvrdém potrestání ženy, která informovala příslušné orgány o svém podezření na možné zneužívání dítěte, pracovnice orgánu sociálně-právní ochrany dětí označují jako všemocné a kruté báby ze sociálky, které vlastní děti nemají, a tak se mstí na cizích a hluboce odsuzují státem vydaný zákaz koupání vlastních dětí pod trestem vězení…

 

Nestačil jsem se divit, čeho všeho může být několik málo polopravd a desinformací z medií katalyzátorem. Samozřejmě je velice smutné, že souběh událostí v životě jedné rodiny vyvrcholil sebevraždou otce dětí, ale podobné příspěvky mohou v budoucnu napáchat další neméně závažné škody.

 

Ani já, stejně jako drtivá většina přispěvatelů, neznám podrobnosti celého příběhu, ale jsem přesvědčen, že události se neseběhly tak, jak byla většinou presentovány.

 

Nemohu hodnotit diagnostiku paní, která na situaci upozornila, ale je důležité si uvědomit, že plnila pouze svoji povinnost v okamžiku, kdy své podezření sdělila (stejnou povinnost má každý z nás). Stejně tak si uvědomuji, že ne každá sociální pracovnice svoji práci odvádí perfektně, ale naprostým nesmyslem je, že by sociální pracovnice nějaké dítě odebraly (ba dokonce, že by za odebrané dítě dostávaly prémie). Velmi zjednodušeně řečeno totiž sociální pracovnice mohou dát pouze návrh na předběžné opatření (nemluvě o tom, že kdyby návrh nepodaly, byly by pranýřované za to, že nic nedělaly a nechaly otce děti zneužívat) a příslušný soud vždy rozhoduje o tom, jak bude následně s dětmi naloženo…

 

Jelikož současná rodinná politika velmi apeluje na minimalizaci umísťování dětí mimo rodinu, nepředpokládám, že by jakýkoli soud, měl zájem odebrat děti rodině „kvůli koupání“. Navíc, pokud jsem správně pochopil, jednalo se o to, že otec dostal zákaz styku s dětmi, čili nedošlo k umístění dětí mimo rodinu.

 

Nechtěl jsem obhajovat sociální pracovnice, paní speciální pedagožku nebo soudy, ale domnívám se, že podobné desinformace budou mít za následek pouze jediné.

 

AŽ PŘÍŠTĚ NĚKDO BUDE MÍT PODEZŘENÍ, ŽE JE DÍTĚ V OHROŽENÍ, BUDE MLČET…