Robert Zeman: Soutěžíme nebo bojujeme?

07.12.2014 08:02

 

Jeden kamarád mi v pátek řekl, proč předkládám materiály do rady, proč je zbytečně dráždím, že to může být vnímáno jako schválnost a ať se nedivím, že se mnou nic nechtějí mít...

 

Přemýšlel jsem, zda na tom není kus pravdy, proč to vlastně děláme?

 

Budu mluvit především za sebe, abych kolegům nepodsouval odpovědnost za své názory, jakkoliv samozřejmě ví, že body byly a budou předkládané a mohli jsme o tom vést debatu.

Vždy jsem tuto činnost - politiku vnímal jako soutež, jako něco, co mě baví, kde chci soutěžit s dalšími politiky o zájem voličů  reálnou prací, spravedlivými řešeními,  nápady, vizemi, konkrétními činy, které budou tak či onak prospěšné - nejméně špatné pro naší společnost - pro Prachatice. A logicky chci - chceme v této  činnosti - práci uspět, být nejlepší.

Z toho pramení snaha o konkrétní výsledky, snaha předkládat materiály, obhajovat je, realizovat je. Včetně úsilí o prosazení, možná někdy příliš přímočarého, avšak morálně obhajitelnými postupy - otevřeným jednáním, adresným pojmenováním problémů.

 

Demokratická politika je velmi podobná prostředí kolektivních sportů, kde pokud se nehraje podle pravidel psaných i fair play, ztrácí hra smysl. Můžete umět (snažit se a pracovat na sobě) dělat kličky jako ten nejlepší fotbalista na světě, ale pokud hráči soupeřících týmů, rozhodčí, potažmo diváci budou tolerovat, že jiný hráč místo kliček bude likvidovat takového hráče nebo se zápasy budou různě obchodovat, nemají takoví hráči, jakkoliv jsou schopní a produktivní,  v podstatě žádnou šanci uspět. Potom se velmi lehce hra - soutěž  změní v boj, kde nejde o výhru lepších, ale o vítězství bezohlednějších.

 

Vážení kolegové, spoluobčané, my soutěžíme, chceme soutěžit a ne bojovat. I proto budeme k projednání předkládat naše vize, návrhy a věříme, že budou posouzeny okem náročných spoluhráčů, kteří ctí soupeře a jeho práci, nikoliv nepřátel, kterým jde o neutralizaci protivníka.

 

Co sami žádáme, to také nabízíme. Náročnou, ale věcnou oponenturu, podporu dobrých nápadů a práce.

 

 

S přáním hezkého dne    Robert Zeman, lídr PRO Prachatice a zastupitel