Robert Zeman: Je nový obchoďák - Kaufland přínosem (prohrou) pro Prachatičany?

10.07.2014 20:14

 

Vícekrát jsem v posledních dnech absolvoval povídání o Kaufalandu, o tom, zda je správné, že jsem (zastupitelstvo) podpořil jeho výstavbu.

 

Před pár lety jsme stáli před rozhodnutím, jak to v této práci bývá pokaždé, spíše špatným než dobrým. Buď nepovolit změnou funkčního využití areálu bývalé mlékárny výstavbu Kauflandu a zabránit v dané době výstavbě a následně provozu dalšího velkého obchodního domu s potravinami nebo naopak vyřešit problém, co bude s areálem, který již byl delší dobu uzavřený a kdy město jako takové, protože nebylo vlastníkem mlékárny, mělo nulový vliv na rozhodování o tomto majetku.

 

Všichni zastupitelé jsme se nakonec rozhodli pro změnu územního plánu - pro výstavbu Kauflandu. Zvolili jsme dle mého názoru méně špatné řešení.

 

Jak si poradíme však nyní s tím, že např. COOP je poloprázdný, stejně jako obchody s potravinami Raušerů Na sadech, U Mášlů, Potraviny O. Beera?

 

Pomůžeme jim nebo naopak si necháme možnosti lokálních nákupů - jiných obchodů nenakupováním jejich zboží vzít? 

 

Vůbec nechci používat silná slova, vím, že většina spoluobčanů počítá každou korunu, já dělám to samé, jen to mám s vyšším příjmem snazší.

 

Co tedy proto budu dělat já, naše rodina?

 

Budu i nadále nakupovat tam, kde dosud, nebudu bojkotovat Kaufland, ale také nepůjdu nyní nakoupit jen tam, byť třeba ušetřím nějaké koruny, desetikoruny, stokoruny.

 

Zkrátka budu jako zákazník své peníze rozdělovat mezi obchody, kde je mi příjemně, kde vím, že svým nákupem pomáhám sousedovi udržet si práci, protože je zrovna v tom či onom obchodě zaměstnaný, budu nad tím vším občas přemýšlet a uvědomovat si odpovědnost a důležitost svého osobního přístupu k místním obchodníkům (potažmo celé společnosti) bez ohledu, zda nakoupím deset housek nebo větší nákup...

 

Budu tak pomáhat druhým, sobě i Prachaticím.

 

 

S přáním hezkého dne Robert Zeman, místostarosta města