Pozemní vysílání ČT je dokryto ze Šibeničního vrchu - včetně Déčka a ČT Sportu v HD kvalitě

15.12.2013 19:25

 

Dobrý den vážené čtenářky a čtenáři našich stránek,

 

dovolte mi, abych Vás s radostí informoval, že úsilí o dokrytí TV signálem bylo korunováno úspěchem, byť ne úplným, protože Novu, Primu a Barrandov zatím bude možné příjimat ve stávající kvalitě - signál posílen nebyl.

 

Tzn. více jak dva roky jednání, která jsem vedl od začátku - zjistit rozsah pokrytí a kvality signálu, hledat možnosti dokrytí a nakonec pomoc při tvoření smluvního vztahu firmy Profi invest, as. a Jihočeského vodárenského svazu, na jehož pozemku se dokrývač na Šiběničním vrchu nachází, přinesly pomyslné ovoce - možnost lépe přijímat TV signál a nebýt tak závislý jen na kabelovém připojení nebo satelitním příjmu, které oba znamenají poplatky navíc oproti těm, kteří TV signál získávají výhradně vzduchem - anténou.

 

Firma Profi invest, a.s. spustila vysílání na dokrývači Prachatice Vodárna. Jde o završení dlouhodobého úsilí o zlepšení signálu v Prachaticích, který se Česká televize rozhodla dokrýt pro Prachatice.

Protože město Prachatice nezřídilo na své náklady vysílací bod u vodojemu na Šibeničním vrchu, uskutečnila tuto stavbu ve své režii právě firma Profi Invest, která smluvně zajišťuje dokrytí signálu veřejnoprávní televize. Město Prachatice je tak  bez majetkového vlivu na tuto důležitou stavbu.

ČT je možné chytit v SD rozlišení na 34. kanálu při vertikální polarizaci v rámci celoplošného vysílání MUX1 (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport)
ČT je možné naladit v HD rozlišení na 37. kanále při vertikální polarizaci v rámci regionálního vysílání MUX 10 (ČT HD, ČT2 HD, ČT Sport HD) a také ČT D a ČT Art v SD rozlišení. Zatím ve zkušebním provozu, protože kolísá příchozí signál z vysílače Kleť.

Nezávisle na jednáních města Prachatice je v testovacím provozu od začátku listopadu šíření signálu na 65. kanálu MUX 4 z Křeplic firmou Digital Broadcasting (TV FANDA, SMÍCHOV, Telka, NOVA Cinema, TV Pohoda a Inzert TV)

Beze zlepšení příjmu - změny je zatím možnost příjmu TV Nova, Prima, Barrandov.

Bližší info o technických detailech najdete na www.dtv.ctu.cz a www.multiplex4.cz a jistě Vám sdělí  prodejci elektra a anténáři, kteří působí v Prachaticích.

 

Závěrem děkuji panu Pavlu Zárubovi - řediteli Invest-profi, a.s. a Antonínu Princovi , řediteli JVS za vůli najít řešení smluvního vztahu, díky kterému se příjem TV signálu veřejnoprávní televize v Prachaticích zlepší.

 

Robert Zeman, lídr PRO Prachatice a místostarosta města Prachatice