Pár slov k nájemnímu bydlení

19.12.2014 09:05

 

Dobrý den vážené čtenářky a vážení čtenáři,
 
dovolte mi několik slov - reakci na probíhající diskusi o nájemním bydlení v Prachaticích, která započala po našem předložení konkrétního návrhu na řešení problematiky do rady města.
 
Paní Švamberová, myslím, že neplatí Vaše slova o zbytečně postavených bytech a to proto, že do doby skokového zvýšení nájemného v roce 2009, byl na byty pořadník a množství nově postavených domů od té doby není nijak velké, myslím že to budou maximálně desítky nových domů.  Jinými slovy - došlo k  natolik velkému zvýšení ceny, které občané, trh (a minulých pět let praxe to  ukázalo) neakceptuje a to především u velkých bytů, protože jsou u nich celkové náklady na bydlení vysoké. U menších jsou schopni nájemníci celkový náklad na  bydlení vzhledem ke svým příjmům snadněji uhradit a naplňovat tak zákon nabídky a potávky. Proto snaha o snížení nájmu u větších bytů.

 
Není pravda, že jsme nechtěli, aby se  nájemné snížilo v rámci minulé koalice - naše návrhy neakceptovali koaliční partneři a s vlastními reálnými návrhy na řešení problematiky nepřišli.

 

Není pravda, že bychom měli zásadní zastoupení v radě města - v mnoha případech, především tehdy, když jsem předkládal materiály já nebo kolegové, jsme byli přehlasováni, dle mého názoru často bez objektivního důvodu - neměli jsme nadpoloviční většinu jako má  politické hnutí Nezávislí v současné radě města.
 
Není pravda, že bychom neřešili problémy cen vody a tepla. Naopak byly to PRO Prachatice, které aktivně problematiku řešily a téma zvýšení efektivity tepelné soustavy iniciovaly. Prostor ke snížení  ceny je omezený a v podstatě pouze ve výši nájemného u vodného a stočného  - my jej navrhovali nižší než je současné, ale nenašla se shoda s dalšími subjekty v koalici i mimo ni. Jiný prostor není, jsou to odborné záležitosti a jsem Vám k dispozici, pokud o podrobnou debatu stojíte.


PRO Prachatice prodej bytů podporovaly, ale zastavil se u rizika zdůvodňování o něco nižších případných prodejních cen. Jistě se dá znovu otevřít a my jej podpoříme (viz volební program), pokud bude formát podobný jako navrhovaný - prodej pouze stávajícím nájemníkům, kteří ale sami od sebe chtějí byt do osobního vlastnictví zakoupit, nikoliv třetím osobám.

 

Většina  na začátku uvedených odkazů na příspěvky má jedno společné - poukazují na fakt, že výše nájemného (podle nás především u větších bytů)  neodpovídá  poptávce ve městě, která je tvořena Prachatičany a  jejich příjmy.
 
Náš návrh na snížení nájemného rozhodně není jediný možný, ale snažili jsme se, aby byl stabilní, logický, funkční a věcně co nejméně nepřijatelný - špatný pro co nejširší skupinu obyvatel, ať již v nájemních bytech nebo bydlících ve svém.
 
Projekt snížení nájemného od "40 o 40" není dogmatem, o jiném podobně konkrétním plánu nevíme a rádi ten náš obohatíme o smysluplné konkrétní návrhy, upravíme, povedeme diskusi - ale věcnou a odbornou.

Další zveřejněné příspěvky k tomuto tématu

https://www.prachatickonews.cz/nazory/nazor182.htm

https://www.prachatickonews.cz/nazory/nazor183.htm

https://www.prachatickonews.cz/nazory/nazor184.htm

https://www.prachatickonews.cz/nazory/nazor185.htm

 

 

Robert Zeman, lídr PRO Prachatice a zastupitel